Vállalkozói Tudástár
ERASMUS+ Fiatalok Vállalkozását Segítők / Coachok Képzése
Vállalkozói Tudástár címmel került sor fiatalok vállalkozását segítők képzésére az Erasmus + KA2 Youth - kapacitásépítés balkáni programja keretében Szerbiában, Vranjacka Banja történelmi városában május 12- 19 között. A házigazda a szerb CEUD (Centar za edukaciju i unapređenje društva – Oktatás és Társadalomfejlesztési Központ) volt.
A program keretében 30 résztvevő érkezett 9 országból: Bosznia-Hercegovina, Bulgária, Magyarország, Olaszország, Montenegró, Szerbia, Szlovákia, Törökország és az Egyesült Királyság delegált résztvevőket. A fő téma a vállalkozói szemlélet formálása, a vállalkozás, mint karrierlehetőség pozicionálása, és a tudás hatékony megosztása, az üzleti szellem terjesztése az erre nyitott fiatalokkal.
A program széles nemzetközisége mellett is kiderült, hogy mind a fiatalok, mind pedig a fiatalok induló vállalkozásokat segítők hasonló kihívásokkal találkoznak szembe, bárhol is éljenek. A vállalkozás, mint életút lehetőségének nehéz elfogadása a hagyományos, munkahelyekhez kötődő karrierrel szemben, az együttműködés kérdései, túladóztatás, túlszabályozás, bürokrácia, tőkehiány, túlbonyolított, vagy elégtelen pályázati rendszer. Ezzel együtt is, talán még soha nem állt akkora lehetőség egy fiatal vállalkozó előtt, mint most. Az EU jelenleg a világ legnagyobb egységes piaca. Az egységes szabályrendszer és a szabad árumozgás mindenkinek biztosítja az expanzió lehetőségét, határokon túli partnerségi, besszállítói és ügyfélkapcsolatokat.
A programnak és helyszínének különös aktualitást ad, hogy a nyugat-balkáni országokban (és sok más EU államban is) a fiatal vállalkozók aránya alacsony, miközben a fiatalok munkanélküliségi rátája szárnyal, és eléri az 50%-ot. a helyzet hasonlóan súlyos Dél Európában.
A projekt frissített szakmai kompetenciáit ifjúsági vezetők és szakemberek az ifjúsági munka szervezésében hasznosítják olyan minőségi projektekben, amelyek célja, hogy fejlesszék a kezdeményezőkészséget és vállalkozói mentalitást a fiatalok körében, reális, élhető alternatívaként mutassák be az önfoglalkoztatást, s legyenek e szemlélet nagykövetei. A résztvevők fejlesztésében nagy hangsúlyt kapott a vállalkozói készségek, csapatépítő képességek, a kreatív gondolkodás és kommunikációs készségek fejlesztése azzal a céllal, hogy azt a leendő fiatal vállalkozóknak átadják. A képzés csupán csak az egyik pillére a teljes KA2 projektnek, amelyet ifjúsági csereprogram és további, a fiatal vállalkozókat, illetve vállalkozni akarókat célzó program követ.
Az élménybeszámolót írta: Intődy Gábor, magyar résztvevő